spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниПрилеп: Oдбележана годишнината од смртта на Методија Андонов-Ченто

Прилеп: Oдбележана годишнината од смртта на Методија Андонов-Ченто

Денеска се навршуваат 64 години од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто.

По тој повод, цвеќе пред неговиот споменик во центарот на градот положија градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, претставници на Советот на општина Прилеп предводени од претседателката на општинскиот Совет, Еленче Ташкоска, како и претставници на политички партии.

Методија Андонов-Ченто е роден во Прилеп на 17 август 1902 година, а починал на 24 јули 1957 година, во својот роден град.

Извор: Општина Прилеп

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...