spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeПолитички партииИзградивме нова современа градинка во Стајковци која ќе згрижи 140 дечиња

Изградивме нова современа градинка во Стајковци која ќе згрижи 140 дечиња

Почитувани граѓанки и граѓани,

Локалната власт во општина Гази Баба предводена од СДСМ заедно со централната власт постојано вложуваат и инвестираат во раниот детски развој, бидејќи за нас грижата за најмладите е врвен приоритет.

Токму во таа насока е изградбата на новата модерна детска градинка „Пеперутка“ во Стајковци.

Оваа градинка која е со најсовремени услови за предучилишно згрижување и воспитание се простира на површина од 1.230 квадратни метри, која е енергетски ефикасна и има капацитет да прими повеќе од 140 дечиња.

Градинката содржи шест занимални и две јасли групи, а исто така е направено и партерно и хортикултурно уредување со урбана опрема за рекреација на децата, како и сопствен паркинг простор.

Изградбата на оваа градинка е целосно финансирана со средства на општината, а опремата е набавена со помош на министерството за труд и социјална политика.

Претходно, го проширивме капацитетот на градинките „Морковче“ во Јурумлери и „Калинка“ во Железара.

Почитувани,

Влогот во раниот детски развој е клучен за напредокот на секое дете. Затоа посветено работиме и го правиме најдоброто за нашите сограѓани.

 

Извор: Сојуз на синдикати на Македонија 

Прочитајте

Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во...

0
Почитувани, Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски оствари средби со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Присуствуваше на вечерната богослужба во чест на светите...