Владата ќе продолжи со поддршката за проекти од полза на граѓаните, Скопје добива современ спортско-рекреативен центар

ВладаВладата ќе продолжи со поддршката за проекти од полза на граѓаните, Скопје...

Најчитано

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и градоначалниците на Град Скопје, Петре Шилегов и на Општина Карпош, Стефан Богоев извршија увид и присуствуваа на отворањето на нов модерен спортско-адреналински парк на кејот на Вардар во населбата Карпош 4.

Притоа, по обиколката на паркот, кој се протега на над 10.000 метри квадратни, премиерот Заев го истакна овој проект како исклучително значаен, не само за жителите на Општина Карпош, туку и за скопјани и за сите граѓани кои сакаат адреналински атракции и имаат авантуристички дух.

„За овој ултра модерен адреналински парк сакам да упатам благодарност за поддршката до Делегацијата на Европската унија, која препозна успешен проект и на Општината која аплицираше на повик и беше доделен грант во висина од 38 милиони и 100 илјади денари во рамки на Проектот за локална и регионална конкурентност преку Кабинетот на заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и Светската банка. Дел од инвестицијата е и на локалната самоуправа, која во овој проект вложи околу шест милиони денари со што вкупната вредност на адреналинско-рекреативниот парк е над 700.000 евра“, рече премиерот Заев по обиколката на реквизитите и одделните секции на новиот парк, која ја изврши заедно со амбасадорот и шеф на Делегацијата на Европската унија во нашата земја, Дејвид Гир, со претставници на Проектот за локална и регионална конкурентност, на Светската банка и на компанијата која ќе раководи со паркот.

Премиерот Заев нагласи дека паркот е од полза за граѓаните заради тоа што се наоѓа на простор кој претходно беше неискористен и запуштен, а во иднина ќе пружи можност за рекреација и занимавање со спортски активности на граѓаните од сите категории, децата, младите и повозрасните.

„Ние како Влада, остануваме на определбата да даваме поддршка на локалните самоуправи и да поддржуваме политики, кои се однесуваат на создавање подобри услови за граѓаните, не само во однос на подобро образование и работни места, туку и подобри услови за искористување на слободното време, посветување на рекреација и спортските активности.

Целта е дословно да ја примениме максимата „Во здраво тело-здрав дух“!

Изминатиов период, повеќе од година и пол, соочувајќи се со пандемијата предизвикана од КОВИД-19 видовме колку е важно здравјето.

Затоа, си поставивме цел и во овој втор мандат да ги подобруваме и зголемуваме можностите за што поголем број на граѓани од сите возрасти да се занимаваат со спорт и спортски слободни активности.

Да обезбедиме „спорт за сите”, рече премиерот Заев на отворањето на новиот адреналински парк.

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во своето обраќање нагласи дека новиот спортско-адреналински парк е уште еден успешно завршен проект кој ќе остане во сопственост на Општина Карпош, на Град Скопје, на сите граѓани и ќе биде одлично место за несекојдневна рекреација на карпошани, скопјани, и сите други кои го посетуваат главниот град, но и сите туристи кои се зависници од спортскиот адреналин.

„Би сакал да посочам дека изградбата на спортско-адреналинскиот парк во Карпош се одвиваше во рамките на Проектот за локална и регионална конкурентност кој е во вкупна вредност од 21 милион евра, а е поддржан од Делегацијата на Европската унија и Владата на Република Северна Македонија. Ова е еден од 57-те потпроекти кои се одвиваа изминатите неколку години во десет туристички дестинации, а со кои директно влијаеме на зголемувањето на атрактивноста на нашата држава како туристичка дестинација и за домашните и за странските туристи, но и со кои се збогатува рекреативниот и културниот живот и се подобрува животниот стандард на сите граѓани“, подвлече вицепремиерот Битиќи.

„Паркот одлично се вклопува во околината на кејот на Вардар, близината на градскиот парк, а очекувам да се вклопи и во новиот парк во Карпош 4 чија реализација ја оставивме за претстојниот период”, рече градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, кој додаде дека за разлика од пред неколку години, а особено после пандемијата, може да се забележи дека Скопје навистина има многу нови спортски содржини на отворено и тоа во речиси сите скопски општини.

„Продолжуваме посветено да работиме на унапредување на животната средина на нашите сограѓани, што ќе значи истовремено и повеќе зеленило и повеќе пропратни содржини за спорт и рекреација кои се неопходни предуслови за водењето на здрав живот во урбаните средини”, додаде Шилегов.

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев истакна дека станува збор за прва спортско-рекреативна зона во Скопје од таков тип, која покрај игралишта за фудбал и одбојка на песок со трибини, реконструиран скејт парк, сквер, детско игралиште и соодветна урбана опрема со еколошко осветлување, содржи и адреналински дел.

„Во рамки на оваа зона засадивме и 80 висококвалитетни дрвја, нова тревна површина, а поставен е и систем за наводнување на зеленилото. Сите заинтересирани граѓани ќе можат преку електронска пошта или телефон да закажат термин на фудбалското и одбојкарско игралиште, а адреналинскиот дел го одржува „Adventure side“, истакна градоначалникот на Општина Карпош, Богоев.

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе