HomeМинистерстваМИОА: Заедничките гранични премини со Република Албанија, наскоро реалност

МИОА: Заедничките гранични премини со Република Албанија, наскоро реалност

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 117-та редовна седница, со повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните.

Меѓу другото, Владата денеска го утврди Предлог-законот за ратификација на Договорот меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Албанија за воспоставување на заеднички гранични премини според концептот на заеднички гранични контроли меѓу двете земји, кој доаѓа како предлог од Министерството за надворешни работи.

Овој договор ќе го намали времето на чекање на граничните премини и има за цел значително да го олесни движењето на граѓаните меѓу двете земји.

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...