spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКуманово: Изложба на фотографии на тема од Народноослободителната војна

Куманово: Изложба на фотографии на тема од Народноослободителната војна

Во Занаетчиски дом-Куманово се одржа уште еден културен настан, во чест на 11 Ноември, Ден на ослободување на Куманово. Изложбата на фотографии на тема од Народноослободителнатавојна е во организација на Фондација за култура и спорт со историското одделение при НУ Музеј– Куманово.

Присутните имаа можност да видат ретки и уникатни фотографии од Денот на ослободување на нашиот градформирање на познатите кумановски бригади, на народните херои, кои ја донесоа долгоочекуваната слобода на Куманово.

Изложбата ја отвори Виктор Божурски, директор на Фондација за култура и спорт-Куманово.

 

 

 

Извор: Општина Куманово 

Прочитајте

Велес: Реконструкција на улицата „Луј Пастер“

0
Целосно ќе се реконструира улицата „Луј Пастер“. Во тек се подготвителни зафати за отпочнување на реконструкцијата на улицата, се руши потпорниот ѕид со цел...