spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниАеродром: Европска поддршка за градоначалникот Муцунски и Аеродром

Аеродром: Европска поддршка за градоначалникот Муцунски и Аеродром

Евроамбасадорот и Шеф на делегацијата на ЕУ во Република Македонија, Дејвид Гир вчера оствари посета на Општина Аеродром каде се сретна со градоначалникот Тимчо Муцунски.

На средбата се зборуваше за силната поддршка која Европската Унија ја дава на градоначалникот и општината во остварувањето на програмата и ветувањата, со посебен акцент на проектот „Еко-Дром“ и заложбата Аеродром да стане вистинска зелена општина.

„Со амбасадорот Гир и претставниците на Делегацијата зборувавме за проектите кои ги имаме предвидено во нашата програма, при што беше нагласена европската поддршка за иницијативата „Еко-Дром“ и акциите кои ги преземаме во рамки на Европскиот зелен договор и заложбата за зелена и здрава животна средина. Од нив исто така добив уверување дека можеме да очекуваме поддршка за деловната заедница која значајно придонесува во општината, а особено беше потенцирана и потребата од соработка за остварување на нашиот план за претворање на Аеродром во центар за иновации“, изјави градоначалникот Муцунски.

 

 

 

 

Извор: Општина Аеродром 

Прочитајте

Петровец: Средба на Југословенски боксерски легенди

0
Во Хотел Мирор во Петровец, на покана на вицешампионот во бокс на поранешна Југославија – Борче Митевски а воедно и актуелен градоначалник на Општина...