spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаДали амбицијата на ЕУ да направи разлика на глобалната сцена е кредибилна...

Дали амбицијата на ЕУ да направи разлика на глобалната сцена е кредибилна без регионот?

Во Берлин започна годишниот состанок на Европскиот совет за надворешни односи (ECFR), што ги обединува највисоките носители на одлуки на континентот, еминентни интелектуалци, претставници на невладиното општество и тинк-тенк заедницата со цел формулирање на координирана и ефективна надворешна политика на Европа како одговор на современите предизвици.

Како член на оваа влијателна заедница, вицепремиерот Димитров го искористи неговото учество за да ја афирмира стратешката важност на процесот на проширување на ЕУ со земјите од регионот од аспект на иднината на Европа.

Димитров: „Ако Европската Унија се стреми да биде глобална сила, тогаш прво треба да стане „локална“ односно да го оствари своето влијание во Западниот Балкан, регион што во секоја смисла е интегрален дел, не само географски. Токму во овој регион, Унијата мора да оствари најголема влијание со оглед на силната врска од аспект на трговијата и финансиската помош, но и политичкото ветување за европската перспектива од Солун 2003 година.

Регионот не е во добра форма, европското ветување е разнишано и ЕУ треба да се запраша дали амбицијата да направи разлика на глобалната сцена како играч е кредибилна без првенствено да делува локално – во регионот.“

Интервенцијата на вицепремиерот Димитров на дискусијата на која учествуваа шпанскиот МНР Хозе Мануел Албарес, европската комесарка Јута Урпилаинен и аналитичарот Иван Крастев, го сврте вниманието кон политиката на проширување на ЕУ и трансформативната моќ во таа смисла.

На овој клучен настан на европскиот политички календар во текот на денот ќе бидат дискутирани и односите Европа – Кина во контекст на иднината на глобалната трговија, на коишто теми меѓу другите учесници ќе се обратат шведската министерка Ан Линде и директорката на ЕК Сабине Вејанд.

 

 

 

 

 

Извор: Секретаријат за европски прашања 

Прочитајте

Петровец: Средба на Југословенски боксерски легенди

0
Во Хотел Мирор во Петровец, на покана на вицешампионот во бокс на поранешна Југославија – Борче Митевски а воедно и актуелен градоначалник на Општина...