spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниВелес: Ќе се зајакнува соработка со Германските стопанственици

Велес: Ќе се зајакнува соработка со Германските стопанственици

На покана на македонско-германското стопанско здружение и Фондациите „Фридрих Еберт“ и „Конрад Аденауер“, Градоначалникот Марко Колев присуствуваше на панел дискусијата „Идната споработка помеѓу општините и стопанството“ што се одржа во Скопје. На конференцијата учествуваа и се обратија Н.Е. Анке Холштајн, Амбасадор на Сојузна Република Германија, Рене Шлее, Директор на Фондацијата „Фридрих Еберт“ и Даниел Браун, Директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“, како и градоначалници на повеќе општини во државата.

Целта на панел дискусијата е предизвиците и перспективите за идната соработка помеѓу општините и стопанството во насока на подобрување на услугите кои што општините  ги даваат на сегашните и потенцијални германски инвеститори.

 

 

 

Извор: Општина Велес 

Прочитајте

Карпош: Еко викенд со ,,Генералка Викенд“

0
Општина Карпош и оваа година се придружи на националната еко акција, ,,Генералка Викенд“, во која се спроведе активно чистење на територија на цел Карпош,...