spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниОхрид: Завршна показна вежба за евакуација во случај на Природна непогода

Охрид: Завршна показна вежба за евакуација во случај на Природна непогода

Симулациска вежба за евакуација, според соодветно сценарио се реализира во основното училиште „Христо Узунов“.

Показни вежби и симулации на евакуација во случај на природна непогода претходно се спроведоа во основните и средните училишта во Охрид и Дебрца. На завршната вежба присуствуваше градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков.

Предвидено е  по завршувањето да се изработи извештај со заклучоци од сите претходно реализирани симулации кој ќе биде доставен до Локалната Самоуправа. Симулациските вежби беа во организација на отсекот за превенција при СВР Охрид  во координација со ТППЕ Охрид и Планинарско –Спасителска Единица при Црвен Крст Охрид.

 

 

 

Извор: Општина Охрид 

Прочитајте

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора...

0
Првиот заменик претседател за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со Јанос Бока, министерот за европски прашања на Унгарија.  На средбата се говореше за...