spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКуманово: Амбасадорот на Руската федерација Александрович Баздникин во посета на општината

Куманово: Амбасадорот на Руската федерација Александрович Баздникин во посета на општината

Во посета на Општина Куманово беше амбасадорот на Руската федерација во РСМ Сергеј Александрович Баздникин, придружуван од Владимир Хрисанфов, советник за економски и трговски прашања во амбасадата.

Градоначалникот Димитриевски, заедно со претседателката и член на Советот на Општината одржаа работна средба со делегацијата, а присуствуваа и професори по руски јазик и директори на општински основни и средни училишта, каде што професорите предаваат.На средбата се разговараше за продолжување на досегашната плодна соработка помеѓу двете страни, потенцирајќи го примерот на СОУ Гимназија „Гоце Делчев“-Куманово и Гимназијата No.13 Невски реон од Санкт Петербург, како и отворање на нови можности во повеќе општествени области.

 

 

 

 

Извор: Општина Куманово 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...