spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМИОА: Работен состанок со претставници на Институтот за европска политика

МИОА: Работен состанок со претставници на Институтот за европска политика

Досегашната успешна соработка и состојбата со реформата во јавната администрација со цел обезбедување на модерна и ефикасна јавна администрација базирана на дигитализација.

Ова беше во фокусот на денешниот работен состанок меѓу министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити и Ардита Абази Имери-програмски координатор од Институтот за европска политика-Скопје (ЕПИ).

Министерот Алити истакна дека од особена важност е соработката со невладините организации во процесите за реформа на јавниот сектор. Во таа насока, додаде министерот, многу ни значи и нивната поддршка во делот на развојот на дигитализацијата.

Останува заложбата за исполнување на целите и критериумите на патот кон ЕУ, па оттука соработката меѓу МИОА и Институтот за европска политика-Скопје (ЕПИ) уште повеќе ќе се продлабочува и во иднина, со потпишување на нов Меморандум за соработка.

 

 

 

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...