HomeСамостојни органиОргани во составУЈП: Билатерална средба со претставници од амбасадата на САД

УЈП: Билатерална средба со претставници од амбасадата на САД

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска се сретна со шефот на политички и економски оддел, Кристофер Зимер, Јордан Дамчевски – советник за економски прашања, и Митко Бурчевски – советник за политички прашања при амбасадата на САД во земјава.

Тема на состанокот беше модернизација и дигитализација на УЈП а се разговараше и за поддршката која во изминатите години ја добива Управата за јавни приходи преку меѓународните организации ММФ и Светска банка. На состанокот се презентираше и реформата за дигитализација и модернизација на УЈП, а се разгледаа и можностите за следна соработка која ќе овозможи заокружување на реформскиот процес на институцијата.

Присутните се согласија дека ваквите билатерални средби, отвораат нова можност за меѓусебна соработка, и овозможуваат бенефит да почувствуваат бизнис заедницата и граѓаните.

Управата за јавни приходи ќе продолжи да гради партнерски односи и да ги модернизира процесите се со цел исполнување и прилагодување на институцијата кон светските даночни трендови.

Извор: Управа за јавни приходи

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...