Куманово: Обредно културно-уметничко чествување на изгрејсонцето „Бдеење на кокински мугри“

ОпштиниКуманово: Обредно културно-уметничко чествување на изгрејсонцето „Бдеење на кокински мугри“

Најчитано

Во рамките на “Кумановско културно лето 2022”, во мегалитската опсерваторија Кокино се одржа обредно културно-уметничко чествување на изгрејсонцето и меѓународен поетски митинг „Бдеење на кокински мугри“.

Манифестацијата традиционално е под покровителство на градоначалникот и Советот на Општина Куманово, а организирано од страна на Друштво на писатели-Куманово, Фондација за култура и спорт и НУ Музеј Куманово.

Извор: Општина Куманово

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе