HomeОпштиниКуманово: Обредно културно-уметничко чествување на изгрејсонцето „Бдеење на кокински мугри“

Во рамките на “Кумановско културно лето 2022”, во мегалитската опсерваторија Кокино се одржа обредно културно-уметничко чествување на изгрејсонцето и меѓународен поетски митинг „Бдеење на кокински мугри“.

Манифестацијата традиционално е под покровителство на градоначалникот и Советот на Општина Куманово, а организирано од страна на Друштво на писатели-Куманово, Фондација за култура и спорт и НУ Музеј Куманово.

Извор: Општина Куманово

Битола: Интензивни работни активности на Јавните претпријатија

Поволните временски услови изминатиот викенд, овозможија непречено спроведување на работни активности на јавните претпријатија на повеќе локации. Јавното претпријатие Комуналец во соработка со Општина Битола,...