HomeОпштиниЃорче Петров: Нова рекреативна зона во с. Кучково

Ѓорче Петров: Нова рекреативна зона во с. Кучково

Во село Кучково завршено е мапирањето на велосипедската и пешачката патека. Мапирани се 8 км. пешачка и 4,5 км. велосипедска патека во кружна форма.

Со овој проект, жителите на општината и градот добиваат одлично урбанизирано место за спорт и рекреација во најубавиот туристичко-планински предел во општина Ѓорче Петров.

Во рамки на проектот поставени се и 4 видиковци, 5 информативни табли со мапи, 15 информативни табли за културни знаменитости, 23 патокази, корпи за отпад, клупи и столбчиња за одбележување на трасата.

Инвестицијата е на Биро за регионален развој при Министерството за локална самоуправа и на општина Ѓорче Петров, а постапката ја спроведуваше Центарот за развој на скопскиот плански регион.

Извор: Општина Ѓорче Петров

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...