МЗ: Промовиран Нов ангиограф на Институтот за радиологија

МинистерстваМЗ: Промовиран Нов ангиограф на Институтот за радиологија

Најчитано

Нов ангиографски систем за интервентни радиолошки процедури, кој е единствен во приватниот и државниот сектор кај нас и во соседните држави, промовиравме на Институтот за радиологија.

Апаратот е во вредност од 47.2 милиони денари, набавен со средства од Министерството за здравство, и може да се користи за изведување на сите радиолошки, невролошки, како и кардиолошки интервентни процедури.

Продолжуваме со инвестициите за зајакнување на медицинската опрема, која е е еден од столбовите на секој здравствен систем.

 

 

 

Извор: Министерство за здравство 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе