HomeОпштиниЃорче Петров: Спортска работилница ,,Традиционални народни игри“ во Кучково

Ѓорче Петров: Спортска работилница ,,Традиционални народни игри“ во Кучково

Во чест на 14 Ноември-Денот на ослободувањето на Ѓорче Петров, успешно се реализира спортска работилница на тема ,,Традиционални народни игри“ во Кучково.

Учениците од ООУ „Страшо Пинџур“ учествуваа во повеќе спортски активности: влечење јаже, влечење стап, скок во далечина, фрлање со топка, скокање со вреќа. Учениците го развиваа спортскиот дух, се дружеа и уживаа во есенското сонце и убавата природа.

Благодарност до Националната федерација „Спорт за сите“, наставниците и директорот на ООУ,, Страшо Пинџур“, Никола Стојковски за укажаната можност и поддршка за развој на учениците.

Извор: Општина Ѓорче Петров

Карпош: Прв „хотел“ за згрижување на диви пчели

По повод одбележување на Денот на планетета Земја во населбата Карпош 3, претставници на невладината организација ТАКТ во соработка со Општина Карпош го поставија...