HomeМинистерстваМИОА: Министерот Алити учествуваше на јавниот настан на тема „На чија услуга...

МИОА: Министерот Алити учествуваше на јавниот настан на тема „На чија услуга е балансерот“

Министерот за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити учествуваше на јавниот настан на тема: „На чија услуга е балансерот“, во организација на Здружение на граѓани ЦИВИЛ – Центар за слобода Скопје.

,,Mоменталната состојба на правична и соодветна застапеност треба да се анализира. Како и сличните практики и механизми и нивната имплементација во нашата земја кои што се во фокусот на интересот на јавноста“, вели помеѓу другото министерот Алити и додава:

,,Застапеноста на граѓаните, без разлика на националноста во институциите и вработеноста, останува показател за демократијата и општествените вредности на мултиетничка држава“.

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација