HomeОпштиниЃорче Петров: Кризниот штаб на состанок по повод претстојната зима

Ѓорче Петров: Кризниот штаб на состанок по повод претстојната зима

Одржавме состанок на Кризниот штаб на општина Ѓорче Петров со акцент на снежните врнежи кои се најавуваат во периодот што следува. Се делува навремено и плански и сите вклучени страни се максимално подготвени.

Залиха на сол веќе имаме подготвено, а ќе набавиме и доволна дополнителна количина.  Годинава првпат располагаме и со сопствено возило за зимски услови кое ќе ни ја олесни постапката на расчистувње снег штом се јави потреба за тоа.

ПС-Ѓорче Петров веќе изготвува посебен план и ќе интервенира редовно, но и вонредно каде што има потреба. Осовено внимание ќе обрнеме на критичните точки, како што се мостот кон Даме Груев и патот кон Кучково. Во план е 24-часовна дежурна служба на критичниот мост со цел превенција на евентуални сообраќајни незгоди.

Доколку имаме интензивни снежни врнежи, размислуваме и за укинување на рестрикцијата на уличното осветлување, поради безбедносни причини.

Остануваме во редовна комуникација и со Дирекцијата за заштита и спасување, Град Скопје, фирмата „Анизор“(за зимско одржување) и месните и урбани заедници.

Извор: Општина Ѓорче Петров

Кичево: Известување

Почитувани граѓани, Со одлука на градоначалникот на општина Кичево, г-дин Фатмир Дехари, ја имаме честа преку овој допис официјално да ве информираме дека од понеделник...