HomeОпштиниИлинден: Показна вежба за заштита од земјотрес и пожар во средното училиште

Илинден: Показна вежба за заштита од земјотрес и пожар во средното училиште

Во СОСУ ,,Илинден” во организација на Општина Илинден и училиштето, а во соработка со Црвениот Крст се одржа показна вежба за заштита во случај на елементарни непогоди.

Показната вежба во која беа вклучени учениците и наставниот кадар при СОСУ ,,Илинден” беше успешно изведена согласно планот за евакуација при несреќи и планот за работа на училиштата, а главната цел беше запознавање на учениците и наставниот кадар со мерките за евакуација во случај на земјотрес и пожар. Симулациони вежби од овој тип досега беа спроведени и во останатите училишта во општина Илинден.

Извор: Општина Илинден

Битола: Интензивни работни активности на Јавните претпријатија

Поволните временски услови изминатиот викенд, овозможија непречено спроведување на работни активности на јавните претпријатија на повеќе локации. Јавното претпријатие Комуналец во соработка со Општина Битола,...