spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаИзминатото деноноќие произведени 18.026 MWh, немаше увоз на електрична енергија од странство

Изминатото деноноќие произведени 18.026 MWh, немаше увоз на електрична енергија од странство

АД ЕСМ на 02.01.2023 година произведе 18.026 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 11.662 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.364 MWh.

Во изминатото деноноќие AД ЕСМ не набави електрична енергија од странство.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 02.01.2023 година.

 

 

 

 

Извор: Влада

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...