spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаОстварена средба со амбасадорот Хакинен

Остварена средба со амбасадорот Хакинен

Во Секретаријатот за европски прашања, државниот советник Драган Тилев оствари средба со постојаниот претставник на Финска во ОБСЕ, амбасадорот Веса Хакинен.

За време на средбата се разменија мислења за статусот на европска интеграција на Северна Македонија и напредокот и очекувањата во однос на пристапните преговори.

Финска останува принципиелен поддржувач на политиката на проширување и приклучувањето на земјите од регионот во ЕУ, вклучително и преку обезбедување на конкретна експертиза во области од заеднички интерес.

 

 

 

 

Извор: Секретаријат за европски прашања 

Прочитајте

АПЈ: Започна обуката на преведувачи и лектори по албански јазик

0
Како и претходните години, така и оваа година започна обуката на административни службеници, кои работат како преведувачи и лектори на албански јазик во нивните...