spot_img

Кисела Вода: Делегација од Теслиќ во посета на општината

ОпштиниКисела Вода: Делегација од Теслиќ во посета на општината

Најчитано

Делегација предводена од заменик градоначалникот на градот Теслиќ во Република Српска, Борислав Тесиќ вчера беше во посета на општина Кисела Вода.

 

На средбата со градоначалникот Ѓорѓиевски, се проговори за предизвиците и можностите на двете локални самоуправи, а беа дефинирани и сферите во кои ќе отпочне понатамошната соработка. Како прв чекор кон збратимувањето на Кисела Вода и Теслиќ, е потпишувањето на меморандум за соработка, преку кој треба да донесе културен и економски бенефит за жителите од двете општини.

-Оваа срдечна средба е од голема важност, бидејќи ќе резултира со збратимување на нашите општини и можност за понатамошна соработка во сферите кои се од заеднички интерес.

Разговаравме за предизвиците со кои се соочуваат двете општини и нашите сограѓани, а подетално се запознавме со сличностите но и разликите во раководењето и поставеноста на локалните самоуправи во Република Македонија и Република Српска.

Прв чекор кон ова ново партнерство ќе биде потпишување на меморандум за соработка, кој со сигурност ќе има културен, бизнис и економски бенефит за жителите од двете општини.

Благодарен сум за интересот и можноста, уште повеќе за тоа што сега за нашата Кисела Вода се зборува во суперлатив и стекнуваме пријателства кои во иднина ќе ги негуваме и продлабочуваме-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, по повод денес остварената средба.

 

 

Извор: Општина Кисела Вода

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе