spot_img

Поддршка за евроинтеграциите, местото на Северна Македонија е во Европската Унија

ВладаПоддршка за евроинтеграциите, местото на Северна Македонија е во Европската Унија

Најчитано

На маргините на Минхенската безбедносна конференцијата премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ, се сретнаа со претседателот на ПЕС Стефан Лофвен.

На средбата разговараа за евроинтеграциите и потребата од забрзан пат на Северна Македонија до полноправно членство во Европската Унија. Претседателот на ПЕС изрази силна поддршка за реформите кои Северна Македонија ги спроведува за забрзано европеизирање на земјата.

Со политиките на Владата се обезбеди стратегиската цел, членство во НАТО, како и започнувањето на преговорите со ЕУ со што уште еднаш се потврдија силните заложби дека земјата е на страната на мирот, стабилноста, добрососедските односи и економски раст и развој со кои обезбедуваме подобар живот за сите.

 

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе