spot_img

Поддршка за евроинтеграциите на Северна Македонија

ВладаПоддршка за евроинтеграциите на Северна Македонија

Најчитано

Премиерот Димитар Ковачевски во Минхен оствари средба со Волфганг Шмидт, федерален министер за посебни прашања и шеф на кабинет на канцеларот на Германија, кој ја изрази поддршката за евроинтеграциите на Северна Македонија.

На средбата разговараа за потребата од забрзан пат на Северна Македонија до полноправно членство во Европската Унија.

Взаемно констатираа дека европскиот пат на земјите од Западен Балкан е важен за стабилност и безбедност на регионот.

Дополнително, интеграцијата на Западен Балкан е и од стратешки интерес на ЕУ, особено во услови на силна поларизација на светот, пред сè како резултат на воената агресија врз Украина.

 

 

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе