spot_img
spot_img

Ѓорче Петров: Садење дрвца во градинката „Сонце“ за старт на пролетта

ОпштиниЃорче Петров: Садење дрвца во градинката „Сонце“ за старт на пролетта

Најчитано

Во градинката „Сонце“ во Волково градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски заедно со дечињата симболично насадив дрвца со што го означија денот на доаѓањето на пролетта.

-Овие настани имаат за цел да ги едуцираат најмладите жители на Ѓорче Петров да ја сакаат и да се грижат за животната средина. Со вакви чекори придонесуваме на долг рок намалување на загадувањето на воздухот, но и хортикултурно разубавување на средината во која живееме, учиме или работиме – рече Стојкоски.

Вакви акции беа споведени во сите градинки во рамки на градинката „Росица“.

 

 

 

Извор: Општина Ѓорче Петров 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе