spot_img
spot_img

ДЗС: Активно население во Република Северна Македонија1) Резултати од Анкетата за работна сила, 2022 година

Самостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Активно население во Република Северна Македонија1) Резултати од Анкетата за работна...

Најчитано

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година, активното население во Република Северна Македонија изнесува 808 078 лица, од кои вработени се 692 034, а 116 045 лица се невработени.

Стапката на активност во овој период е 55.2, стапката на вработеност 47.3, додека стапката на невработеност изнесува 14.4.

 

1) При обработката на податоците за 2021 и 2022 година, користени се прогнозите за населението од Пописот 2021.

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

 

 

 

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе