spot_img
spot_img

МП: Лога се сретна со амбасадорот Килијан Вал, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

МинистерстваМП: Лога се сретна со амбасадорот Килијан Вал, шеф на Мисијата на...

Најчитано

 

Министерот за правда Кренар Лога оствари средба со амбасадорот Килијан Вал, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје. Разговараа за актуелните случувања во државата, реформите во правосудниот систем и иницијативата за подготовка на нов Изборен законик. Лога го информираше Вал дека е испратен допис до ВМРО ДПМНЕ да предложи свој член во работната група и претседател, но одговор се уште нема.

Амбасадорот Вал беше запознат со активностите кои ги презеде Министерството за правда, законодавната агенда како и идните планови кои ќе треба да се реализираат со цел да се овозможи владеење на правото.Претставниците на Мисијата на ОБСЕ во Скопје беа запознаени и со процесот на институционално решавање на проблемот со лицата кои се неевидентирани во матичната книга на родени и очекувањата ова прашање да се регулира до крајот на 2024 година.

 

Извор: Министерство за правда

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе