МЗ: Средба на министерот Меџити со директорот на канцеларијата на Светска Банка, Паолучи

МинистерстваМЗ: Средба на министерот Меџити со директорот на канцеларијата на Светска Банка,...

Најчитано

Проширување и продлабочување на соработката, со цел унапредување на здравствениот систем на нашата држава, беше во фокусот на денешната средба на министерот за здравство д-р Фатмир Меџити со директорот на канцеларијата на Светска Банка во Република Северна Македонија и Република Косово, Maсимилијано Паолучи.

Следен чекор од заедничката соработка е дисеминација на публикација за незаразни болести со акцент на хипертензија и дијабетес, долготрајна грижа за повозрасните пациенти, со посебен акцент на активности за реформа на системот на примарна здравствена заштита.

 

 

 

Извор: Министерство за здравство 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе