spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Број на добиток и живина, 2022 година

ДЗС: Број на добиток и живина, 2022 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година, во споредба со 2021 година, вкупниот број на говеда е намален за 7.2 %. Намалување на бројот на говедата е забележано кај индивидуалните земјоделски стопанства, a кај деловните субјекти (земјоделските претпријатија и земјоделските задруги) е забележано зголемување за 0.6 %.

Бројот на свињите во 2022 година, во споредба со 2021 година, е намален за 1.9 % во двата сектора.

Вкупниот број на овците во 2022 година е зголемен за 2.1 %.

Во истиот период, бројот на козите е зголемен за 5.9 %.

Бројот на живината во 2022 година, во споредба со претходната година, е зголемен за 5.2 %.

 

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте

Бутел: По 40 години реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки”

0
Нема запирање кога се работи за доброто на граѓаните и за нивните потреби. Денес, започна реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки” со површина од 3000...