spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМНР: Османи од Ерменија - Мојата посета е во насока на поддршка...

МНР: Османи од Ерменија – Мојата посета е во насока на поддршка за сеопфатно и одржливо решение помеѓу Ереван и Баку

Статусот на мировниот процес помеѓу Ерменија и Азербејџан и поврзаните хуманитарни прашања, но и соработката со ОБСЕ во насока на поддршка на реформската агенда на земјата, беа во фокусот на разговорите со Премиерот и Претседателот на Ерменија, со кои вчера се сретна министерот Бујар Османи во својство на Претседавач со ОБСЕ.

Со ерменскиот премиер Никол Пашинјан се осврнаа на позицијата на Ереван, особено во врска со безбедносните прашања, за која, како што рече Османи, е прагматична со оглед на актуелната ситуација.

Тој додаде и дека ОБСЕ, како долгорочен меѓународен партнер на Ерменија, ќе придонесе за унапредување на перспективите за мир.

„Ве уверувам дека мојата посета е во насока на поддршка на мирот и стабилноста, особено земајќи предвид дека сеопфатно и одржливо решение помеѓу Ереван и Баку сè уште не е постигнато“, рече на средбата Османи.

 

Тој исто така ја истакна и досегашната успешна соработка на земјата со ОБСЕ, потенцирајќи дека истата има можност уште да се продлабочува и притоа од Пашинјан побара поддршка за целосно оперативна и функционална Организацијата, со цел развој на нови активности кои ќе помогнат во сеопфатен мировен договор.

„ОБСЕ активно соработува со Ерменија во широк спектар на иницијативи во изминатите пет години како дел од ‘Програмата за соработка со Ерменија’, а ја имате мојата целосна политичка поддршка и за дополнителни активности кои ќе помогнат на луѓето погодени од конфликти“, рече Османи.

Актуелните теми во врска со конечно решавање на долгогодишните прашања и нормализирање на односите помеѓу сите земји беше предмет на разговор и со ерменскиот претседател Вахан Хачатуријан, на кого Османи му порача дека градењето мир и доверба е од огромно значење за сите.

„Верувам дека постои поддршка од сите страни за сеопфатен и траен мир меѓу Ерменија и Азербејџан, како и во целиот регион на Јужен Кавказ. Свесни сме дека доаѓање до решение е многу тежок предизвик, но најважно е да се бара иднината. Минатото колку и да е болно и тешко, нема да донесе излез од ситуацијата“, рече Претседавачот Османи.

Со претседателот Хачатуријан Османи разговараше и за поддршката на ОБСЕ како платформа за изнаоѓање целосно и сеопфатно решение во нормализирањето на односите меѓу двете земји, нагласувајќи дека Северна Македонија, како Претседавач со ОБСЕ може да даде корисен придонес за градење доверба и нормализирање на односите.

„Бев заинтересиран да се информирам повеќе за статусот на дискусии за перспективите за мир. Важно е сите страни да се ангажираат за смирување на тензиите, а ние ќе продолжиме со силна поддршка на иницијативите за постигнување мировен договор“, истакна Османи.

Двете средби со државниот врв на Ерменија беа во насока на изнаоѓање решение за кревката безбедносна ситуација на терен, но и поддршката од ОБСЕ во справувањето со внатрешните и надворешните предизвици во трите безбедносни димензии кои се во рамки на конкретниот мандат на Организацијата.

Прочитајте

Градоначалник Манчев: Од 2021 година си поставив за цел да го...

0
1. Какви реформи се случуваат во општинската администрација во Босилово? Реформите во делот на администрацијата се случуваат со законски измени или дополнувања на законите на предлог на Владата...