HomeМинистерстваМЖСПП: Шукова на средба со градоначаникот на Општина Чучер – Сандево

МЖСПП: Шукова на средба со градоначаникот на Општина Чучер – Сандево

Министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова оствари средба со градоначаникот на Општина Чучер – Сандево, Сашко Комненовиќ.Sredba_Sukova_gradonacalnik_Cucer Sandevo_Komnenovic

Во фокусот на разговорот беа активностите за имплементирање на мерки на локално ниво кои ќе помогнат за подобрување на состојбата со отпадот и можностите за понатамошен забрзан развој на општината.

На средбата, министерката Шукова истакна дека Министерството за животна средина и просторно плaнирање ќе даде конкретна поддршка за реализација на квалитетни и одржливи мерки и активности за унапредување на постојната состојба со животната средина во општината Чучер – Сандево.

Од состанокот произлезе заклучок дека заедничката соработка помеѓу институциите на национално и локално ниво е клучна за имплементација на одржливи, навремени и координирани активности кои ќе придонесат за поздрава животна средина и поквалитетен живот на сите граѓани во општината, но и за одржлив развој на самата општина.

Извор: Министерство за животна средина и просторно планирање

Јегуновце: Работна посета низ повеќе населени места

Градоначалникот на општина Јегуновце беше на работна посета низ повеќе населени места во општина Јегуновце каде направив увид на започнати проекти: Во завршна фаза е...