spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниРадовиш: Продолжува згрижувањето и стручниот третман за кучињата скитници

Радовиш: Продолжува згрижувањето и стручниот третман за кучињата скитници

Драги сограѓани, општина Радовиш продолжува организирано да се грижи за намалувањето на бројот на кучињата скитници.

Во соработка со Ветеринарната станица Неготино беше извршено организирано заловување, по што најпрво ќе следува идентификација на микрочипови а потоа вакцинација против беснило, антипаразитски третман како и тест за социјализација.

 

Би сакале да упатиме апел до здруженијата за заштита на животните и до сите граѓани сопственици на домашните миленичиња, за поголема вклученост во целиот процес. Потребна ни е соработка во делот на навремено пријавување на овие кучиња како и да се стави акцент на неконтролираното размножување.

 

Се надеваме дека заеднички ќе го надминеме овој секојдневен проблем.

 

 

 

 

Извор: Општина Радовиш

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...