МНР: Подготвени сме за уставни измени, политичарите од соседство да престанат со провокациите

МинистерстваМНР: Подготвени сме за уставни измени, политичарите од соседство да престанат со...

Најчитано

Плодна дискусија на денешната седница на Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, на чија агенда беше европското досие на Северна Македонија.

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговараше на бројните прашања на европратениците околу актуелните предизвици со кои се соочува нашата земја на патот кон Унијата, почнувајќи од скрининг процесот, реформската агенда, уставните измени па се до статусот на етничките заедници, со фокус на Бугарската етничка заедница.

Османи истакна дека Република Северна Македонија покажа дека и во регион како Балканот полн со предрасуди, државите можат да бидат и функционални мултиетнички демократии како Република Северна Македонија којашто служи како пример, не само за регионот туку и пошироко. Доказ за тоа е Претседателството на Северна Македонија со ОБСЕ, потенцираше Османи.

 

Османи истакна дека тоа што ги разликува државниците од политичарите е фактот дека  државниците од Северна Македонија мислат за идните генерации, наспроти политичарите кои мислат само за следните избори. Во тој контекст државата има цел да изгради совршен однос кон сите заедници без разлика на нивната бројност, каде сите граѓани без разлика на својата етничка припадност ќе имаат ист третман, но дека истовремено е потребно да се создава соодветна атмосфера и во соседна Бугарија и да се напушти праксата на провокации од политичари кои сред Скопје го негираат македонскиот идентитет и македонскиот јазик.

„Договорот со Бугарија и договорот со Грција и Охридскиот рамковен договор се трите столба на евроатланска Северна Македонија. И јас се гледам себе си како чувар на трите договори. Јас уште еднаш пружам рака дека во Северна Македонија имаме цел да изградиме перфектно општество како однос на државата кон сите заедници независно колку се тие бројни“, рече Османи.

Нагласи дека уставните измени, за кои денес почнаа институционалната расправа, ќе значат и формално можност за интегрирање на бугарската заедница.

„Почнува првата средба на Комисијата за уставни измени и со тоа почнува јавната дебата за уставните измени. Ќе се обидеме да стигнеме до секој граѓанин и да објасниме дека овој процес е важен и за интегрирањето на заедниците, меѓутоа и за продолжување на патот кон Европската Унија, но тоа нема да можеме да го направиме сами. За тоа ќе ни треба поддршка. Поддршка од вас во смисла на вбризгување кредибилитет во процесот”, рече Османи.

Меѓу другото, Османи повика јасни сигнали од Брисел за кредибилен и предвидлив евро-интегративен процес, како одговор на евроскептицизмот кој е во раст во земјава.

 

 

 

Извор: Министерство за надворешни работи 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе