spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМП: Формирана работна група за реформи во изборното законодавство

МП: Формирана работна група за реформи во изборното законодавство

Почитувани

Ве информираме дека е формирана работна група за реформи во изборното законодавство која ќе треба да ги имплементира препораките на ОБСЕ/ОДИХР а паралелно ќе работи и на нов Изборен законик.

Овој процес е инклузивен и во него се вклучени претставници на политички партии, невладини организации, синдикати, министерства и надлежни органи за спроведување на изборниот процес.

Претседател на работната група ќе биде Александар Новаковски, експерт и поранешен претседател на ДИК.

 

 

 

Извор: Министерство за правда

Прочитајте

Бутел: По 40 години реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки”

0
Нема запирање кога се работи за доброто на граѓаните и за нивните потреби. Денес, започна реконструкцијата на улицата “Натанаил Кучевишки” со површина од 3000...