HomeМинистерстваМЖСПП: Средба со градоначалникот на општина Шуто Оризари

МЖСПП: Средба со градоначалникот на општина Шуто Оризари

Министерката Шукова ја прими делегацијата на општина Шуто Оризари предводена од градоначалникот Курто Дудуш. На средбата се разговараше да досегашната соработка помеѓу општината и Министерството и можостите за продолжување на истата.

При тоа министерката Шукова ја нагласи заложбата на Министерството не само да ги креира политиките за заштита на животната средина, туку и да ги помага локалните власти во нивната имплементација.

Таа информираше за тековните програми и финансиските ресурси кои се наменети за поддршка на општините, како за можностите и начините за пристап до истите.

Извор: Министерство за животна средина и просторно планирање

Битола: Интензивни работни активности на Јавните претпријатија

Поволните временски услови изминатиот викенд, овозможија непречено спроведување на работни активности на јавните претпријатија на повеќе локации. Јавното претпријатие Комуналец во соработка со Општина Битола,...