spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeВладаУспешната соработка со Сојузна Република Германија ќе продолжи и ќе се продлабочи

Успешната соработка со Сојузна Република Германија ќе продолжи и ќе се продлабочи

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска се сретна со новоназначената амбасадорка на Сојузна Република Германија во земјава, Петра Дрекслер.

Вицепремиерката Грковска и посака на амбасадорката Дрекслер добредојде и плоден и успешен мандат, и и се заблагодари за континуираната германска поддршка за нашата земја во изминативе децении, во која спаѓа и експертска поддршка на кабинетот за политики за добро владеење. Таа ја информираше амбасадорката за активностите поврзани со антикорупцијата, транспарентноста и ефикасноста на институциите и дигиталната трансформација на општеството, кои се три основни столба на нејзиниот мандат.

Од страна на амбасадорката Дрекслер беше нагласено дека постои волја и подготвеност да продолжи и да се зголеми блиската соработка меѓу двете земји, нагласувајќи дека Сојузна Република Германија целосно го поддржува зачленувањето на Северна Македонија во Европската Унија.

Осврнувајќи се на пречките и предизвиците во евроинтегративниот процес, вицепремиерката Грковска посочи дека Европската Унија не е создадена да се справува со минатото, туку со иднината и дека не смее да се дозволи актуелните политички пречки и предизвици да станат повод за раст на национализмот и популизмот во земјата и регионот.

На средбата се разговараше и за други актуелни теми, со фокус на состојбата во правосудниот систем, каде мора да се случат промени за да има ефективна борба со корупцијата и за земјата да напредува во исполнувањето на стратешките цели.

 

 

 

 

Извор: Влада

Прочитајте

Карпош: Координативна средба за подигање на хигиената

0
Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, вчера одржа координативен состанок со претставниците од Одделението за месна самоуправа и вработените коишто се задолжени за одржување...