spot_img
spot_img

Денес, утре, и секој нареден ден, Владата останува искрен партнер на работниците и работничките

ВладаДенес, утре, и секој нареден ден, Владата останува искрен партнер на работниците...

Најчитано

„Почитувани работници и работнички,

Вашиот труд е она што ја одржува нашата заедница. Вие сте столбот на нашето општество, а ние го препознаваме и цениме вашиот придонес за нашиот заеднички успех и економски развој.

Денес изразуваме почит за вашата посветеност на работните места, за вашата професионалност и работна етика, го славиме трудот, посветеноста и придонесот на вас, работниците и работничките за нашето добро и за доброто на идните генерации.

После неколкуте години постојан раст на поддршката за работниците, социјалната политика во нашата земја никогаш повеќе не смее да зависи од волјата на поединци, ниту од партискиот маркетинг.

Од 2017 година минималната плата ја зголемивме за повеќе од 100%, денес таа изнесува 20.175 денари. За време на кризата предизвикана од КОВИД, помогнавме за спас на 250.000 работни места и поддржавме 35 илјади компании.

Драги работници и работнички, ова не се празни зборови, ова се реални бројки.

Обезбедивме недела да биде неработен ден, а за оние што ќе изберат да работат обезбедена е двојно поголема дневница.

Сите овие години со синдикатите имаме партнерски однос и постојано се исправаме заедно пред следните предизвици како што е општиот колективен договор во јавниот сектор, како и усогласувањето на платите со растот на минималната плата.

Одлучно остануваме на патот за системска поддршка на борбата за работничките права, никогаш нема да биде оставени сами, секогаш ќе имате сојузник во борбата за заштита и унапредување на вашите права.

Нека овој ден биде потсетник за важноста на работничкото движење и повик да продолжиме да се бориме за повисоки плати, безбедни услови за работа и работнички права.

Нека ни е честит 1 мај – Меѓународниот ден на трудот.

И утре, и секој нареден ден, Владата останува искрен партнер на работниците и работничките.“

 

 

Извор: Влада

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе