spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМЗ: Почеток на кампањата „Садиме здравје“ во комплексот Клиники

МЗ: Почеток на кампањата „Садиме здравје“ во комплексот Клиники

Министерството за здравство го означи почетокот на кампањата „Садиме здравје“ која има за цел обнова на парковите низ комплексот на универзитетските клиники.

-Денес симболично ја започнавме кампањата со засадување 100 стебла. Би сакал да им се заблагодарам на Фонданцијата „Заев-едно општество за сите“ за поддршката за реализирање на оваа иницијатива. Да ја искористиме оваа можност заеднички да направиме разлика во нашата заедница и да создадеме поздрава иднина за генерациите што доаѓаат.

Ви благодариме на сите за поддршката и ајде сите да се вклучиме во акцијата за садење нови стебла, истакна министерот Фатмир Меџити, означувајќи го почетокот на кампањата „Садиме здравје“ Зелените површини придонесуваат за заштита на животната средина, а истовремено имаат и бројни здравствени придобивки за пациентите и здравствениот персонал.

 

 

 

 

Извор: Министерство за здравство 

Прочитајте

Карпош: Салата ,,Партизан’’ со ново осветлување

0
Во рамки на реконструкцијата на спортскиот објект ,,Наум Наумовски Борче’’, познат како ,,Партизан’’, изминатиот период се поставуваше ново лед осветлување. Од целосниот простор, употребени...