spot_img
spot_img

МП: Средба Лога- Јолевски

МинистерстваМП: Средба Лога- Јолевски

Најчитано

Министерот за правда Кренар Лога одржа работна средба со претседателот на Советот на јавни обвинители, Антонио Јолевски на која се разговараше за актуелните состојби во јавнообвинителскиот и судскиот систем. Јолевски побара во Стратегијата за реформи во правосудниот систем 2023-2027 година да се зголеми надлежноста  на Советот на јавни обвинители  во делот на одговорноста и во упатувањето на јавните обвинители.

 

 

Се предлага, Советот да има можност  да  поднесува предлог за поведување на дисциплинска постапка. Министерот Лога посочи дека ваквите предлози ќе бидат разгледани при изготвувањето на Стратегијата. На состанокот се дискутираше и за подобрување на АКМИС и Кејс менаџмент системот.

 

 

 

 

 

Извор: Министерство за правда 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе