МЗ: Намалување на влијанието на незаразните заболувања врз поединци и општеството

МинистерстваМЗ: Намалување на влијанието на незаразните заболувања врз поединци и општеството

Најчитано

Заменик министерката за здравство д-р Маја Манолева имаше поздравно обраќање на конференцијата по повод финализирање на извештајот од Светска Банка „Поддршка на подобрувања во континуитет на грижата за дијабетес и хипертензија“, каде учествуваше и директорот на канцеларијата на СБ во земјава, Масимилијано Паолучи.

-Финализирањето и дисеминацијата на податоците од извештајот, како показател за досегашното силно партнерство и натамошно унапредување на соработката со Светска Банка и останатите партнери од владиниот и невладиниот сектор, со акцент на намалување на влијанието на незаразните заболувања врз поединци и општеството во целина, за што е потребен сеопфатен пристап и вклученост на сите сектори, посочи д-р Манолева.

 

 

Извор: Министерство за здравство 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
https://form.jotform.com/222403480783353spot_img

Последни објави

spot_img
spot_img

Читај повеќе