spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМЗ: Министерката Манолева во посета на ЈЗУ Специјализирана болница за нефрологија –...

МЗ: Министерката Манолева во посета на ЈЗУ Специјализирана болница за нефрологија – Струга

Во посета на ЈЗУ Специјализирана болница за нефрологија – Струга беше Заменик Министерката за Здравство на РСМ Д-р Маја Манолева. За време на нејзината посета на болницата беше запознаена со процесот на работа на болницата, со структурата на вработените како и со стручниот лекарски тим.

Можно е да е слика од 3 луѓе и болница

Во текот на посетатата Заменик Министерката Д-р Манолева ги посети Салите за хемодијализа како и амбулантно поликлиничкиот дел со посебна посета на кабинетот за ехотомографија. При тоа имаше средба со пациентите кои се на хроничен дијализен третман.

 

Во Микробиолошката лабораторија Министерката се запозна со апаратурата која се користи во лабораторијата и со кои микробиолошки анализи и предизвици се справува истата.

 

 

 

Извор: Министерство за здравство 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...