HomeОпштиниГрад Скопје: Заврши реконструкција на улицата 38

Град Скопје: Заврши реконструкција на улицата 38

Завчера завршија работите на реконструкцијата на улица 38, крак на улицата Македонско Косовска Бригада,  во Општината  Шуто Оризари.

По налог на Град Скопје екипите на ЈП Улици и патишта, за само неколку дена успешно ја реализираа поставената цел за реализација на реконструктивниот зафат и на општо задоволство на жителите, денес ја завршија реконструкцијата.

Со реализацијата на овој проект, граѓаните на Шуто Оризари во должина од 450 метри добиваат 1800 квадратни метри нова патна инфраструктура и решение за долгогодишни проблеми во овој дел од градот. Во текот на реконструкцијата извршен е  ископ на оштетен асфалт, се постави нов слој тампон  и се асфалтира целосно оформената  површина  со нова асфалтна маса тип БНС- 16.

Град Скопје, планира наскоро на овој потег,  да  изврши реконструкција и на улиците  50  и  40, со што ќе се опфати поголем дел од сообраќајниците што се од витално значење за граѓаните.

Нашите сограѓани заслужуваат да се слушне нивниот глас и реализираат нивните барања. Главната цел на тековните градски градежни активности во Скопје е градот да се развива рамномерно, со реализација на проекти и во урбаниот и во руралниот дел.

Извор: Град Скопје