spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Откуп и продажба на земјоделски производи, второ тримесечје од 2023 година

ДЗС: Откуп и продажба на земјоделски производи, второ тримесечје од 2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2023 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесуваат 3 254 746 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година се намалени за 3.4 %.

Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 2.1 %, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство e забележано намалување за 4.5 %. Значително намалување е забелeжано кај млечните производи за 76.7 %, во полјоделството за 22.8 % (особено кај житата) и кај овошјето за 38.2 %, а кај останатите производи е забележано зголемување.

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk.

 

 

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте

Карпош: Еко викенд со ,,Генералка Викенд“

0
Општина Карпош и оваа година се придружи на националната еко акција, ,,Генералка Викенд“, во која се спроведе активно чистење на територија на цел Карпош,...