spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Индекси на цените во земјоделството, јули 2023 година

ДЗС: Индекси на цените во земјоделството, јули 2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во јули 2023 година, во
однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е намален за 4.3 %, а кај аутпутот се бележи зголемување
од 16.2 %.
Во јули 2023 година, во споредба со јули 2022 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени средства во
земјоделството) изнесува 94.9, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции во земјоделството)
изнесува 108.3.
Во делот аутпут, во јули 2023 година, во споредба со јули 2022 година, индексот на цените на растителното производство
изнесува 117.0, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 114.8.

 

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk.

 

 

 

 

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте

МЖСПП: Оглас за ангажирање експерти за изработка на Национален имплементационен план...

0
Прочитајте и дознајте: 👀👇 Оглас за ангажирање експерти за изработка на Национален имплементационен план за Минамата конвенција за жива Извор: Министерство за животна средина и просторно...