spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, јуни 2023 година

ДЗС: Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, јуни 2023 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во јуни 2023 година, во однос на јуни 2022 година, изнесува 114.6.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен
во секторите: Градежништво (19.6 %), Информации и комуникации (17.9 %) и Образование (17.5 %).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано
во секторите: Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (6.3 %), Рударство и
вадење на камен (5.7 %) и Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (3.2 %).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2023 година, изнесува 36 527 денари.

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk.

 

 

 

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора...

0
Првиот заменик претседател за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со Јанос Бока, министерот за европски прашања на Унгарија.  На средбата се говореше за...