spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМИОА: Турција/ Министерот Азир Алиу учествува на најголемиот авијациски фестивал „Текнофест“

МИОА: Турција/ Министерот Азир Алиу учествува на најголемиот авијациски фестивал „Текнофест“

Министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу, е во официјална посета во Турција, каде учествува на најголемиот фестивал за воздухопловство и технологија во Турција „ТЕКНОФЕСТ“.

Фестивалот оваа година се одржува на аеродромот Етимесгут во Анкара, а целта на организирањето на ваков фестивал е да се разбуди интерес и да се зголеми свеста за прашањата на аеронаутиката, вселената и технологијата.„Нашето учество овде денес означува важен чекор кон поттикнувањето на соработката со иновативниот екосистем во Република Турција, но и пошироко, имајќи предвид дека денес овде имаме познати меѓународни компании од светот на технологијата и иновациите. “, изјави министерот Алиу.Инаку, министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу, е првиот министер кој направи важен чекор развивајќи ги работите за создавање на “Агенцијата за дигитализација” во Република Северна Македонија.Оваа Агенција ќе служи како главна и одговорна институција за спроведување и координација на дигиталната трансформација во земјата.Овој уникатен модел кој e дизајниран да ја имплементира дигиталната инфраструктура во државата, се признава како уникатен пристап, кој предизвика значаен интерес кај високо развиените земји во Европа и пошироко.По многу билатерални средби, министерот Алиу е поканет да го претстави концептот за дигитализација на јавните услуги во Република Северна Македонија во повеќе земји во Европа и пошироко.

 

 

 

 

 

Извор: Министерство за информатичко општество и администрација 

Прочитајте

Пробиштип: Прскање против комарци 21 јуни

0
На 21.06. 2024 (петок) во раните утрински часови предвидено е прво авионско третирање на територија на општина Пробиштип. Акцент при прскањето ќе биде ставен на Пробиштип и...