spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Индекси на трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување,...

ДЗС: Индекси на трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување, второ тримесечје од 2023 година

Индексите на трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се наменети за
преиспитување или мониторирање на трошоците направени од градежните претпријатија при изведувањето на
процесот на изградба на нови објекти за индивидуално домување. Главни корисници на податоците за индексите
на трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се градежните претпријатија, кои
се повикуваат на движењето на трошоците во градежништвото во калкулациите при склучувањето на градежните
договори.
Во второто тримесечје од 2023 година, во споредба со првото тримесечје од 2023 година, трошоците во градежништвото
за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 1.5 %, трошоците за материјали се пониски за 1.4 %, а
трошоците за вработените се повисоки за 7.1 %.
Во второто тримесечје од 2023 година, во споредба со второто тримесечје од 2022 година, трошоците во
градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 11.6 %, трошоците за материјали за
5.4 % и трошоците за вработените за 24.5 %.

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk

 

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора...

0
Првиот заменик претседател за европски прашања Бојан Маричиќ денес оствари средба со Јанос Бока, министерот за европски прашања на Унгарија.  На средбата се говореше за...