spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Библиотеки во Република Северна Македонија, 2022 година

ДЗС: Библиотеки во Република Северна Македонија, 2022 година

Според податоците на Државниот завод за статистика и според Kласификацијата на библиотеките, во Република Северна Македонија постојат национални, високошколски, специјализирани, неспецијализирани (општонаучни), библиотеки ‒ национални установи и јавни (народни) библиотеки.

Во 2022 година, во споредба со 2019 година, бројот на специјализираните библиотеки е намален за 2.1 %, исто така и бројот на останатите библиотеки во 2022 година, во споредба со 2019 година, е благо намален.

  Преземи го соопштението во целост

   Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk

 

Извор: Државен завод за статистика 

Прочитајте

МЗ: Министерот Таравари во посета на хируршките клиники – До петок...

0
Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари денеска по извршеното примопредавање на функцијата веднаш излезе на терен и ги посети хируршките клиники во клиничкиот комплекс,...