HomeСамостојни органиСамостојни државни органиДЗС: Библиотеки во Република Северна Македонија, 2022 година

ДЗС: Библиотеки во Република Северна Македонија, 2022 година

Според податоците на Државниот завод за статистика и според Kласификацијата на библиотеките, во Република Северна Македонија постојат национални, високошколски, специјализирани, неспецијализирани (општонаучни), библиотеки ‒ национални установи и јавни (народни) библиотеки.

Во 2022 година, во споредба со 2019 година, бројот на специјализираните библиотеки е намален за 2.1 %, исто така и бројот на останатите библиотеки во 2022 година, во споредба со 2019 година, е благо намален.

Преземи го соопштението во целост

Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта: press@stat.gov.mk

Извор: Државен завод за статистика

МЗ: Жителите на општина Илинден ќе добијат нов здравствен дом

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари, заедно со заменик министерот, Јовица Андовски и градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски направија увид во градежните активности...