spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeОпштиниКарпош: Две први и две трети награди за учениците од ООУ Владо...

Карпош: Две први и две трети награди за учениците од ООУ Владо Тасевски на регионалниот натпревар по Македонски јазик

Тоа што нѐ прави поинакви, што е одраз на нашата душа, што прави да бидеме ние, а не некој друг е нашиот јазик. Делата напишани со него се нашето богатство, нашето наследство.

На регионалниот натпревар по македонски јазик и литература организиран од Сојузот на Друштвата по македонски јазик на Р. Македонија (со акредитација од МОН) одржан на 18.11.2023 на Филолошки факултет „Блаже Конески“ учениците од ООУ „Владо Тасевски“ постигнаа одлични резултати. Ученичките Ана Темјановска и Анастасија Ристевска од 7 одделение, освоија први места, со најмногу бодови од регион Скопје, одлични резултати имаат и Камелија Стоев и Софија Крстева од 9 одделение, кои се пласираа на трето место. Учениците кои успешно се претставија на регионалниот натпревар под менторство на наставникот по македонски јазик Соња Деловска продолжуваат на државен натпревар. Браво ученици!

 

 

Извор: Општина Карпош 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...