spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
HomeМинистерстваМЗ: Нова опрема од 450.000 илјади долари за Битолската болница

МЗ: Нова опрема од 450.000 илјади долари за Битолската болница

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити беше во посета на Клиничката болница во Битола по повод донација на медицинска и немедицинска опрема во вредност од 450 илјади долари со поддршка од невладината организација World Medical Relief, како и Обединетата македонска дијаспора.

Станува збор за опрема која се состои од апарат за стерилизација, ортопедски помагала, болнички кревети, медицински столови, инхалатори, апарати за мерење притисок, како и разни инструменти и заштитна опрема.

-Зајакнувањето на јавните здравствени установи со нова медицинска и немедицинска опрема е еден од клучните приоритети на Министерството за здравство. Битолската болница е пример и за кадровско зајакнување, имајќи предвид дека до крајот на годинава се реализираат вкупно 34 нови вработувања на здравствени работници, администрација и помошно-технички персонал. Со тоа се зајакнува кадарот на болницата кој веќе се состои од 750 лица вработени на неопределено време. Упатувам искрена благодарност до невладината организација World Medical Relief и Обединетата македонска дијаспора за поддршката и значајниот придонес за унапредување на здравствениот систем во нашата држава.

Директорката на Клиничката болница Битола Елизабета Ивановска посочи дека со оваа опрема ќе се подигне нивото и степенот на здравствена заштита на пациентите од регионот кои се опслужуваат секојдневно во установата. Таа информираше дека е започнато реновирање на одделите за неврологија и интерна медицина.

 

 

 

 

Извор: Министерство за здравство 

Прочитајте

МЗ: Средба со директорот на ФЗОМ – Разгледани можностите за проширување...

0
Министерот за здравство Арбен Таравари одржа состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување, д-р Александар Клековски, претставници на Фарамабренд-Нова (асоцијација на иновативни фармацевтски...